Asset Publisher Asset Publisher

Back

XI Warmiński Konkurs Wabienia Jeleni im. Tadeusza Madeja

XI Warmiński Konkurs Wabienia Jeleni im. Tadeusza Madeja

Już po raz jedenasty, tradycyjnie w pierwszą sobotę września, w Nadleśnictwie Nowe Ramuki odbył się Konkurs Wabienia Jeleni im. Tadeusza Madeja.

            Tegoroczny konkurs został zorganizowany przez Nadleśnictwo Nowe Ramuki, Stowarzyszenie Przyrodnicze "Puszcza Ramucka" oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Olsztynie, pod honorowym patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji w Olsztynie dr inż. Piotra Czyżyka.  Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez: Gazetę Olsztyńską, Radio Olsztyn, TVP Olsztyn i Nasz Olsztyniak.
            Konkurs jest dedykowany pamięcią długoletniego Nadleśniczego Nadleśnictwa Nowe Ramuki Tadeusza Madeja, pasjonata łowiectwa, który zginął na polowaniu wiele lat temu.
             W bieżącym roku w szranki konkursu stanęło 20 zawodników- leśników, myśliwych i przyrodników- wszyscy to pasjonaci tego przyrodniczego misterium jakim jest okres godowy jeleni- rykowisko.
Zawodnicy niewidoczni dla sędziów i publiczności, anonimowi tylko z rozlosowanymi numerkami naśladują różne głosy wydawane przez jelenie w okresie godowym. W pierwszym etapie konkursu wszyscy naśladowali trzy głosy: młodego byka, byka stadnego oraz tzw. gon. Komisja sędziowska w składzie: Marek Trędowski -przewodniczący, Andrzej Misiak i Paweł Nachaczewski - wielokrotni laureaci różnych konkursów wabienia w tym mistrzostw Polski i Europy, wytypowała do drugiego etapu pięciu najlepszych wabiarzy, którzy w drugim etapie naśladowali cztery głosy: starego byka, byka stadnego, gon i wyzwanie do walki. W tym roku laureatami zmagań zostali:

I miejsce Tomasz Gurzyński
II miejsce Krzysztof Marczak
III miejsce Ryszard Kuprewicz
IV miejsce Marcin Zega
V miejsce Jan Szkiłądź

Kilkuset widzów, którzy obserwowali tegoroczne zmagania wybrało swojego faworyta - nagrodę publiczności zdobył Jan Szkiłądź. W trakcie konkursu promowana była zdrowa żywność z polskich lasów - wyroby z dziczyzny, nabyć można było miody z okolicznych pasiek, a także biżuterię i wyroby z akcentami łowieckimi.

W przerwie pomiędzy etapami Konkursu zaprezentowano publiczności różne rasy psów myśliwskich, wręczone zostały uprawnienia selekcjonerskie świeżo upieczonym selekcjonerom, a po zakończeniu zmagań sędziowie  zaprezentowali kunszt wabienia. Wszyscy widzowie byli pod wrażeniem ich umiejętności. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom i obecnym gościom, szczególne podziękowania składam naszym sponsorom:
Nadleśnictwom, Zakładom Usług Leśnych współpracujących z nadleśnictwem, SITLiD w Olsztynie, firmie IKEA Wielbark, Sklep myśliwski Tamed Olsztyn- dzięki waszemu wsparciu mógł odbyć się ten konkurs w tak dobrej oprawie i z bogatymi nagrodami. Specjalne podziękowania składam stowarzyszeniu Przyrodniczemu "Puszcza Ramucka" oraz wszystkim pracownikom Nadleśnictwa zaangażowanym w organizację Konkursu.
Zapraszamy za rok w pierwszą sobotę września na kolejny XII Konkurs Wabienia Jeleni im Tadeusza Madeja.

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowe Ramuki

Janusz Jeznach 


Asset Publisher Asset Publisher

— 20 Items per Page
Showing 1 - 20 of 55 results.